Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ocieplenie domu: 7 najczęściej popełnianych błędów

2020-02-07
Ocieplenie domu: 7 najczęściej popełnianych błędów

Prawidłowe wykonanie docieplenia budynku nie tylko wpływa na zmniejszenie strat ciepła, ale również na znaczne zwiększenie oszczędności. Nic zatem dziwnego w tym, że właściciele budynków szukają fachowców, którzy zrobią to w 100% dobrze. Niestety czasami dochodzi do popełnienia błędów, które sporo ich kosztują. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę podczas montażu ocieplenia? Na jakie błędy uważać?

Błędy się zdarzają, to nie ulega żadnej wątpliwości. Jeżeli jednak można ich uniknąć, warto zrobić wszystko, aby tak było. Mając to na uwadze, w poniższym artykule chcemy wskazać błędy, które najczęściej popełnia się podczas docieplania domu. Mamy nadzieję, że zapoznając się z nimi, każdy właściciel prawidłowo wykona termoizolację budynku.

Brak dokumentów projektowych

Każda osoba budująca dom, otrzymuje projekt i jego dokumentację uzupełniającą, w której zawarte są wszelkie informacje dot. termoizolacji budynku. Na ich podstawie zatrudniona firma budowlana jest w stanie prawidłowo wykonać docieplenie każdej części budynku. Problem pojawia się, kiedy właściciel kupił starszy dom i chciałby go zmodernizować. Wówczas należy odnaleźć stare dokumenty lub zatrudnić fachowca, który dokona szczegółowych pomiarów i sporządzi dokumentację termoizolacyjną. Jej brak oznacza, że wykonane docieplenie, które może skutkować dalszymi stratami ciepła.

izolacja termiczna, ocieplenie, ocieplenie domu, izolacja fundamentów

Nie osłonięcie murów przed promieniowaniem słonecznym

Wykonując docieplenie budynku, należy pamiętać o osłonięciu ścian przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Okazuje się bowiem, że zbyt wysoka temperatura murów może doprowadzić do ich przegrzania, co spowoduje odpadanie, wyginanie się lub stopienie styropianu. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Mając na uwadze powyższe, warto zapoznać się z parametrami, które na opakowaniach styropianu podają producenci. Najczęściej można znaleźć tam informację, że płyty należy przyklejać w przedziale między 5 a 25 st. Celsjusza.

izolacja termiczna, ocieplenie, ocieplenie domu, izolacja fundamentów

Kołkowanie styropianu od razu po jego położeniu

Wielu wykonawców, chcąc przyspieszyć proces docieplania, kołkuje styropian tuż po jego położeniu. Jest to karygodny błąd, ponieważ wzmocnienie za pomocą kołków powinno wykonywać się między 24 a 48 po przyklejeniu styropianu. Wówczas można mieć pewność, że warstwa termoizolacyjna składająca się ze styropianu i kleju nie straci na wytrzymałości.

izolacja termiczna, ocieplenie, ocieplenie domu, izolacja fundamentów

Brak przesunięcia płyt styropianowych

Choć wiadomo, że styropian powinno układać się na tzw. mijankę (podobnie, jak cegły lub ustaki przy budowie domu), niektórzy fachowcy nie stosują się do tej zasady, co w późniejszym czasie skutkuje pękaniem elewacji. Warto zatem zwrócić uwagę na to, jak fachowcy układają styropian i jeśli robią to źle, zwrócić im uwagę.

izolacja termiczna, ocieplenie, ocieplenie domu, izolacja fundamentów

Brak zachowania ciągłości izolacji

Choć w projektach budowlanych jest jasno określone, że docieplenie powinno zachować ciągłość — od fundamentów, poprzez ściany, aż do dachu, wielu inwestorów indywidualnych rezygnuje z docieplenia fundamentów, nie zdając sobie tym samym sprawy z tego, że w termoizolacji pojawią się mostki termiczne, które odpowiedzialne są za straty ciepła. Aby mieć pewność, że zimno nie będzie podchodziło od gruntu, nigdy nie należy rezygnować z tej części ocieplenia.

izolacja termiczna, ocieplenie, ocieplenie domu, izolacja fundamentów

Nieprawidłowy dobór materiałów i ich montaż

Choć fachowcy powinni znać się na prawidłowym docieplaniu budynków, zdarza się, że popełniają błędy. Dzieje się tak, szczególnie jeśli w cały proces wtrąca się nieświadomy właściciel budynku. Często to on podejmuje decyzję, aby wybrać produkty różnych firm, co pozwala zaoszczędzić na dociepleniu. Niestety nie jest świadomy tego, że należy zawsze wybierać jednego producenta, dzięki czemu można uniknąć błędów montażowych.

Szczególną uwagę należy również zwrócić na tynk, który kończy docieplenie. Produkt ten powinno dobierać się pod względem specyfiki terenu, na jakim się znajduje budynek i jego samego.

izolacja termiczna, ocieplenie, ocieplenie domu, izolacja fundamentów

Oszczędności na produktach

O oszczędnościach pisaliśmy już wyżej. Jednak chcielibyśmy jeszcze raz przed tym przestrzec. Tym razem jednak chcemy ustrzec czytelników przed kupnem zbyt cienkiego styropianu. Źle dobrana grubość może bowiem skutkować słabymi parametrami termoizolacyjnymi, co oznacza, że może zwiększyć się zapotrzebowanie na energię cieplną. Dlatego też warto stosować materiały, które zostały uwzględnione w projekcie budowlanym.




Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-25
Ok
2023-03-17
Wszytko ok
pixel