Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ocieplanie i tynkowanie elewacji w zimie

2017-05-02
Ocieplanie i tynkowanie elewacji w zimie

Tynkowanie elewacji zimą? Generalnie mówi się, że nie jest to wskazane. Okazuje się jednak, że jest to temat sporny, nad którym pochyla się wielu ekspertów. Jak jest w rzeczywistości? Czy można tynkować elewację zimą?

Kiedy nadchodzi zima i pojawiają się pierwsze mrozy, widać zwolnienie prac budowlanych. Nic w tym dziwnego — temperatura i warunki atmosferyczne nie zawsze sprzyjają budowaniu i wykańczaniu budynków. Są jednak takie prace, które bezpiecznie można wykonać w czasie chłodniejszych dni.

Dopasuj temperaturę i pracuj bezpiecznie

Do niektórych prac budowlanych, jak malowanie, czy tynkowanie elewacji, w szczególności należy dopasować warunki atmosferyczne, w tym także temperaturę. Kiedy nastanie zima, można prowadzić prace budowlane nie tylko w środku, ale także na zewnątrz budynku, jeśli pogoda i okoliczności na to pozwolą.

Roboty zaplanowane na zewnątrz powinny odbywać się, jeśli temperatura nie spadła poniżej 0°C, a po upływie 8 godzin od zakończenia pracy na zewnątrz, temperatura nie powinna spaść poniżej -5°C. Nakładając tynk w niższych temperaturach, można obawiać się tego, że on ulegnie przemrożeniu, co oznacza, że nie tylko nie wyschnie prawidłowo, ale także, że w późniejszym czasie będzie widać brzydkie przebarwienia. Warto podkreślić, że także wiązanie kleju w niskich temperaturach nie przebiega prawidłowo, co oznacza, że prace budowlane na zewnątrz znacznie się wydłużają.

tynk, materiały dociepleniowe

Zaprawa i plastyfikatory — wersja zimowa

Jeżeli firma budowlana zachowa odpowiednie procedury, docieplanie i tynkowanie elewacji może odbywać się także zimą. Co należy zrobić? Przede wszystkim trzeba wybierać produkty i chemię budowlaną, która została przystosowana do zimowych warunków. Dodatkowo całość prac należy podzielić na poszczególne etapy. Dobrze, jeśli inwestor pamięta, że często jest to droga na skróty.

Podczas wykonywania prac budowlanych na zewnątrz, dobrze jest wykorzystać plastyfikatory, czyli zaprawy cementowe z odpowiednimi domieszkami chemicznymi. Rozwiązanie to jest niezwykle wygodne dla wykonawców prac. Minusem takiego rozwiązania jest fakt, że większość tego typu produktów wyposażono w środku, które napowietrzają całą zaprawę. Oznacza to, że może okazać się mniej wytrzymała na ściskanie, a także zginanie, jak tradycyjne materiały, które stosuje się w czasie wykonywania wiosenno — letnich robót. Warto także mieć na uwadze, że tego typu zaprawy są mniej elastyczne i mają skłonności do pękania.

tynk, materiały dociepleniowe

Jak odpowiednio zabezpieczyć materiały na zimę?

Aby mieć pewność, że wełna mineralna Rockwool i styropian Magnetic będą zdatne do użytku po okresie zimowym, należy je prawidłowo zabezpieczyć. Niestety wspomniane produkty są niezwykle wrażliwe, co oznacza, że wystawienie ich na działanie warunków atmosferycznych, szczególnie zimą, nie będzie dla nich korzystne.

Nie zabezpieczając odpowiednio styropianu, możesz mieć pewność, że zżółknie, a co gorsza — jego zewnętrzna warstwa zacznie się kruszyć. Jeśli chodzi o wełnę mineralną — ten asortyment najlepiej składować w dobrze wentylowanych, zamkniętych pomieszczeniach. Jeżeli bowiem okaże się, że materiały izolacyjne będą źle składowane, a do tego nie zostaną zastosowane odpowiednie procedury pozwalające docieplić ściany zimą, może dość do usterek, które będą w przyszłości skutkować odczuwalnymi dla użytkowników nieprawidłowościami.

tynk, materiały dociepleniowe

Przygotowanie elewacji na wiosnę — jak zrobić to prawidłowo?

Jeżeli chcesz mieć pewność, że elewacja budynku zostanie prawidłowo docieplona i nie spieszy Ci się za bardzo, poczekaj z tymi pracami budowlanymi do wiosny. Przed rozpoczęciem zimy zabezpiecz efekty dotychczas wykonanych robót, aby wiosną nie czekała na Ciebie niemiła niespodzianka. Jeżeli jesienne prace stanęły na etapie przyklejenia styropianu, przed przystąpieniem do kolejnych etapów docieplenia należy dokładnie przetrzeć go papierem ściernym, co pozwoli wyeliminować wszystkie uszkodzone i napowietrzone elementy produktu.

Jak zabezpieczyć zamontowane już elementy warstwy izolacyjnej? Należy położyć warstwę zbrojącą i dodatkowo zagruntować. Działanie to pozwoli uniknąć naruszenia powierzchni styropianu przez nie najlepsze warunki atmosferyczne. Co więcej, ochroni także warstwę izolacyjną przed wnikaniem w nią wody.









Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2017

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
2023-03-17
Wszytko ok
pixel