Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak unikać przegrzewania się budynku w trakcie upałów?

2021-07-02
Jak unikać przegrzewania się budynku w trakcie upałów?

 

 

Lato kojarzy nam się z wakacjami, ciepłem i słońcem. Często jednak wysokie temperatury i zwiększona ilość promieni słonecznych doprowadza do przegrzewania się budynków. To z kolei pogarsza nasz komfort, w domach jakość snu, a w pracy spadek produktywności. Czytaj dalej i poznaj czym jest i jakie są sposoby na walkę z przegrzewaniem się obiektów budowlanych.

 

 

 

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie są przyczyny przegrzewania się budynków
  2. Jakie są sposoby na walkę z przegrzewaniem się budynków
  3. Jak odpowiednio regulować wentylację

 

Przegrzewanie się budynków - przyczyny

Czy wiedziałeś, że współcześnie budowane budynki przegrzewają się szybciej niż te sprzed kilkudziesięciu lat? Głównym powodem jest modernizacja metod budowania. Stawiane ściany są cienkie i nie pochłaniają ciepła. Grube, ceglane ściany zdecydowanie lepiej utrzymują chłód w budynku niż pustaki lub beton komórkowy. Niestety w wielu domach, także szkieletowych termoizolacja nie działa poprawnie i ciepło przenika do środka.

Oprócz wadliwej izolacji cieplnej w budynkach, przyczynami przegrzewania się domów są także:

  • Poddasza użytkowe. Kiedyś strychy nie były przekształcane w pokoje i miały znacznie mniejsze okna. Z tego powodu poddasze działało jako bufor między temperaturą na  zewnątrz a dolną częścią budynku. Współcześnie brak odpowiedniej izolacji cieplnej dachu oraz duże okna dachowe przyczyniają się do nagrzewania pomieszczeń.
  • Wysokie i szerokie przeszklenia szczególnie na południowych i zachodnich ścianach. Dociera przez nie duża ilość promieni słonecznych, przez co nagrzewają się nie tylko ściany i powietrze, ale również podłoga.
  • Słaba wentylacja, szczególnie w budynkach z wentylacją grawitacyjną. Do przegrzania może również dojść w obiektach budowlanych, które są wyposażone w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, jednak jest ona niewłaściwie obsługiwana.
izolacja cieplna

Sposoby ochrony przed przegrzewaniem się budynków

To, że każde lato jest coraz bardziej ciepłe należy wziąć pod uwagę już na etapie projektowania budynku. Wtedy masz możliwość wyboru różnych rozwiązań, które zrealizujesz w trakcie budowy i wykańczania obiektu budowlanego. Zastanów się nad:

  • rozkładem pomieszczeń,
  • liczbą i wielkością okien
  • oraz umieszczeniu ich na odpowiednich ścianach.

Zwróć również szczególną uwagę na wybór termoizolacji. Kwestie te możesz również rozważyć w trakcie generalnego remontu.

Właściwa izolacja cieplna

Ocieplanie budynku kojarzy nam się z ochroną przed niskimi temperaturami zimą. Natomiast właściwie wykonana termoizolacja powinna być sprawna zarówno zimą jak i latem. Odpowiednio działająca warstwa materiału izolacyjnego na zewnętrznych częściach domu zapewni Ci, że latem ciepło nie będzie przenikać do środka pomieszczeń a zimą chłód zostanie oddany na zewnątrz budynku.

Szczelne i osłonięte okna

Pamiętaj o tym, że duże okna, szczególnie zamontowane na najmocniej nasłonecznionych ścianach luba dachu muszą mieć jak najniższy współczynnik przenikania ciepła. Obecnie jego maksymalna wartość to 0,9 W na m²K.

Na rynku znajdziesz równie szeroką ofertę szyb okiennych. Zwróć uwagę na współczynnik g, który mówi o tym, jaka jest przenikalność energii światła słonecznego. Jego odpowiednia wartość powinna wynosić około 50%. Zastanów się również nad możliwością instalacji powłok niskoemisyjnych na szybach.

Jeżeli zdecydowałeś się na umieszczenie okien na południowej stronie elewacji, weź pod uwagę możliwość zaciemnienia ich daszkiem. Nawet o niewielkim rozmiarze osłona zablokuje docieranie promieni słonecznych do powierzchni szyb

izolacja okna

Zielone otoczenie budynku

Otoczenie domu jest równie ważne, co jego konstrukcja. Zdecyduj się na wysokie drzewa oraz pnącza. Pergola nad tarasem doda uroku oraz zapewni przyjemny cień latem. Pnącza wijące się po elewacji również obniżają temperaturę wewnątrz domu. Z kolei drzewa liściaste latem również będą stanowić ochronę przed słońcem, natomiast zimą nie będą go zasłaniać.

izolacja cieplna okna

Nocne wietrzenie

Jednym z najprostszych sposobów obniżenia temperatury w pokoju podczas letnich upałów jest wietrzenie w nocy. Otwórz okna po przeciwległych ścianach domu a wywołasz w ten sposób naturalny ciąg wentylacyjny. Dzięki niemu ciepło z Twojego domu wydostanie się na zewnątrz a w środku zostanie przyjemny, wieczorny chłód.

izolacja cieplna okna

Osłony przeciwsłoneczne

Osłony przeciwsłoneczne, w które możesz wyposażyć swoje okna to np.:

 

izolacja cieplna okna

Odpowiednia regulacja wentylacji

Jeżeli zależy Ci na odpowiednich warunkach cieplnych wewnątrz Twojego domu, to należy zapoznać się z regulacją i sposobem korzystania z wentylacji i instalacji centralnego ogrzewania. Brak właściwego wyregulowania oraz duża bezwładność cieplna mogą sprawić, że dany budynek będzie się przegrzewać. Pamiętaj, że centrala wentylacji z odzyskiem ciepła nie może pracować latem w ciągłym cyklu. Doprowadza to do niekorzystnego nagrzewania się powietrza nawiewnego. Przez to Twój dom w nocy nie będzie mógł obniżyć temperatury w pomieszczeniach.

Rozwiązaniem problemu przegrzewania się budynku bez generalnych remntów np. wymiany okien czy izolacji cieplnej, jest instalacja klimatyzacji. Oczywiście sposób ten nie jest w stanie zadowolić nas wszystkich. Jedni z nas wolą niższą temperaturę i są odporni na działanie klimatyzacji, natomiast drudzy preferują wyższe ustawienia i reagują np. podrażnieniem gardła z powodu korzystania z klimatyzacji.

izolacja cieplna okna

 

Przeczytaj także:

Zapoznaj się z ofertą rolet zewnętrznych, wenętrznych, żaluzji oraz markiz na renowa24.pl.

Autor: Marta Bratuś

 

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
2023-03-17
wsio ok
pixel