Jak naprawić uszkodzony tynk?

2019-02-11
Jak naprawić uszkodzony tynk?
Jak naprawić uszkodzony tynk?

Czynniki atmosferyczne, takie jak niskie temperatury, wiatr czy wilgoć, często powodują uszkodzenie warstw ochronnych czy dekoracyjnych, takich jak na przykład tynki. Po ich zauważeniu należy jak najszybciej zająć się naprawą, gdyż pozostawione po pierwsze zakres uszkodzeń może się szybko zwiększać, a po drugie sama warstwa traci swoje właściwości. Na szczęście w większości przypadków proces naprawy nie będzie ani drogi, ani skomplikowany, można go będzie wykonać samodzielnie przy pomocy ogólnie dostępnych narzędzi.


Skąd się biorą uszkodzenia

Uszkodzenia tynków mają różne przyczyny. Często będą to wspomniane już wcześniej czynniki atmosferyczne, w szczególności woda. Jeśli przez nawet niewielkie nieszczelności przedostanie się ona w głąb tynku, a następnie zamarznie, to może to spowodować popękanie warstwy lub nawet jej całkowite odpadnięcie. Powłoki tynkowe często uszkadzają się też pod wpływem pracy budynku, mowa jest wtedy o rysach konstrukcyjnych. Może je spowodować nierównomierne osiadanie budynku, obkurczanie lub rozszerzanie materiału ścian czy przeciążenia elementów konstrukcyjnych. Jeśli warstwa tynku będzie nieprawidłowo dobrana lub położona, to także po pewnym czasie mogą się na niej pojawić jakieś uszkodzenia, szczególnie ważne jest w całym procesie właściwe przygotowanie podłoża.

Naprawa uszkodzonych tynków

Sposób naprawy tynku powinien jest uzależniony przede wszystkim od wielkości i charakteru uszkodzeń. Trzeba pamiętać o tym, że poza samą naprawą należy się także zająć wyeliminowaniem przyczyn, jeśli jeszcze one występują. W przeciwnym przypadku może się bowiem okazać, że prace naprawcze trzeba będzie szybko powtórzyć. Naprawa tynków powinna być wykonywana w odpowiednich warunkach, przy dodatniej temperaturze i w miarę niskiej wilgotności. Prace w niekorzystnych warunkach mogą spowodować wolniejsze wiązanie oraz mniejszą wytrzymałość. Obowiązkowe jest też dobre zagruntowanie podłoża, preparatami dobranymi do rodzaju tynku.

Przy niewielkich uszkodzeniach w zupełności powinna wystarczyć zwykła zaprawa, po dokładnym umyciu, wysuszeniu i zagruntowaniu można nią uzupełnić ubytki. Jeśli jednak uszkodzeniu uległa warstwa izolacyjna lub siatka zbrojąca, to pracy będzie znacznie więcej. W takim przypadku należy zacząć od wycięcia uszkodzonych elementów i dokładnego oczyszczenia miejsca naprawy. Następnie należy uzupełnić izolację, przyklejając ją zaprawą, a na koniec nałożyć z kilkucentymetrowym zapasem siatkę ochronną. Jeśli uszkodzenia będą naprawdę duże, to do wyboru będą dwie możliwości. Albo trzeba będzie usunąć starą warstwę tynku i nałożyć później nową, albo położyć tynk na już istniejący.


Pokaż więcej wpisów z Luty 2019
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel