Czym zaimpregnować drewniane meble ogrodowe?

2018-01-30
Czym zaimpregnować drewniane meble ogrodowe?
Czym zaimpregnować drewniane meble ogrodowe?

Drewno to materiał, który ze względu na swoją naturalność potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji i troski, podobnie jak skóra człowieka.

To, co naturalne, ma największą wartość, jest najcenniejsze oraz charakteryzuje się niezwykłym pięknem. Decydując się na drewniane meble ogrodowe, trzeba mieć świadomość, że aby wydłużyć ich żywotność i zachować pierwotny wygląd, będziemy zobowiązani poświęcić im nieco więcej uwagi.


Lakiery – ponadprzeciętne odporność na wilgoć

Jednym ze sposobów na zabezpieczenie drewna przed wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych, jest pokrycie go lakierem. Jego szczególnie istotną zaletą jest ochrona przed wilgocią, czyli najgroźniejszym dla naturalnego materiały czynnika pogodowego. W przypadku mebli ogrodowych zaleca się wybór lakieru wzbogaconego o filtry zabezpieczające drewno przed działaniem promieni UV, czyli np. lakier YACHT, bezbarwny i półmatowy.


Oleje – wiosenne odświeżanie drewna

Podobnie jak lakiery, chronią przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci. Dzięki temu drewno nie pęka i nie rozsycha się. Co więcej, oleje zapewniają doskonałą ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Zaleca się stosowanie tego impregnatu każdego roku przed sezonem wiosenno-letnim.


Lakierobejce – ochrona i wysoka estetyka

Lakierobejce są uważane za nieco lepszą i skuteczniejszą ochronę przed niekorzystnym wpływem wilgoci, promieniowania UV i - co ważne - czynników biologicznych, niż lakiery. Zabezpieczenie drewna lakierobejcą minimalizuje ryzyko wystąpienia korozji. Lakierobejce mogą być bezbarwne, jak lub w kolorze dzięki któremu nadamy powierzchni odpowiedni kolor. Produktami godnymi polecenia są Altax, Sadolin.


Ochrona przed pleśnią, owadami i grzybami

Chcąc zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe przed szkodnikami, należy zastosować specjalne impregnaty, które wzbogacone są o substancje pomagające skutecznie pozbyć się insektów. Stosowane są ponadto do leczenia zainfekowanego już drewna, likwidując ogniska zapalne. Przykładem takiego impregnatu jest owadobójczy preparat Altax, silna trucizna o zdolności do głębokiej penetracji. Stosujemy go, nanosząc na powierzchnię drewna pędzlem lub podając strzykawką w otwory żerowania larw. Impregnat powinno się nanosić tylko i wyłącznie na drewno niezabezpieczone wcześniej lakierem lub olejem. W razie konieczności należy nieprzepuszczalną powłokę zedrzeć.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2018
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel