W jaki sposób chronić drewno we wnętrzach?

2018-03-31
W jaki sposób  chronić drewno we wnętrzach?
W jaki sposób  chronić drewno we wnętrzach?

Drewno to materiał, który chętnie gości we wnętrzach naszych domów i mieszkań. Jego ciepły charakter oraz wieloletnia wytrzymałość sprawiają, że jest bardzo często wykorzystywanym materiałem do produkcji mebli, podłóg, drzwi czy też boazerii. Jednak, aby drewno służyło nam przez długie lata oraz przez cały ten czas zachowało swój nienaganny wygląd, konieczne jest zastosowanie do jego ochrony odpowiednich środków. Przyjrzyjmy się najważniejszym rodzajów środków ochrony drewna i ich rekomendowanym zastosowaniom.


Lakier do podłóg dla wieloletniej trwałości posadzek

Drewniane podłogi wymagają specjalistycznej ochrony, która zapewnia pełne spektrum zabezpieczenia przed ścieraniem na skutek intensywnej eksploatacji posadzek. W tym celu rekomendowane jest zastosowanie na drewniane podłogi odpowiednio dobranego lakieru do podłóg, który tworzy na ich powierzchni półmatową lub błyszczącą ochronną powłokę. W efekcie podłogi są w pełni chronione przed powstawaniem zarysowań, uszkodzeń mechanicznych czy też zabrudzeń.


Lakierobejca, emalia, a może lakier?

Wszelkie drewniane meble, drzwi wewnętrzne, ościeżnice i futryny, a także boazeria mogą być zabezpieczone na kilka sposobów w zależności od tego, jakiego efektu oczekujemy. Jeżeli zależy nam na podkreśleniu naturalnego rysunku drewna, to zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie lakierobejca. Z kolei w sytuacji, gdy nie chcemy przykrywać sęków i wybarwień drewna, ale pragniemy uzyskać pełną ochronę przed zarysowaniami czy też plamami, wybierzmy raczej wysokiej klasy lakier. Emalia do drewna jest natomiast rekomendowana wówczas, gdy chcemy pokryć powierzchnię drewna jednolitą warstwą w wybranym kolorze.


Olej – sposób na zabezpieczenia drewna egzotycznego

Coraz więcej inwestorów decyduje się na wykończenie podłóg tak ekskluzywnymi materiałami, jak wysoce wytrzymałe drewno egzotyczne. Z materiału tego wykonywane są również meble bądź też drzwi wewnętrzne. Kluczem do zachowania jego wieloletniej doskonałej kondycji jest zastosowanie wysokiej klasy oleju do drewna, który w swoim składzie zawiera kondycjonujący olej tungowy. Olej taki nie tworzy na drewnie powłoki, ale wsiąka w jego wnętrze, zabezpieczając je jednocześnie przed pękaniem oraz rozsychaniem.


Impregnaty do stosowania na poddaszu

Nie należy zapominać o jeszcze jednym miejscu w każdym domu, w jakim znajduje się wiele drewnianych elementów – mowa o poddaszu, w którym ulokowane są elementy więźby dachowej. Wymagają one przede wszystkim zaimpregnowania, czyli pełnej ochrony przed szkodliwymi czynnikami natury biologicznej, takimi jak: grzyby, sinizna czy też owady. Mogą być one nanoszone na powierzchnię drewna za pomocą wielu ogólnie dostępnych metod, czyli wałka, pędzla bądź natrysku. Mechanizm ich działania polega na głębokiej penetracji drewna, co pozwala na kompleksowe zabezpieczenie także przed deszczem bądź też podwyższoną wilgotnością powietrza.


Pokaż więcej wpisów z Marzec 2018
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel