Podkład tynkarski – zalety zastosowania

2018-07-28
Podkład tynkarski – zalety zastosowania
Podkład tynkarski

Podkład tynkarski to produkt, który pozwala na poprawienie przyczepności zaprawy oraz masy tynkarskiej do podłoża, ale także ułatwia wykonanie wyprawy tynkarskiej. Jest także pomocny przy wyrównaniu przebiegu procesu wiązania i wysychania wcześniej nałożonego tynku. Gruntowanie to czynność, która zawsze powinna poprzedzić nakładanie tynku na ściany, ponieważ te zazwyczaj wykonane są z takich materiałów jak: beton, gips, czyli takie, które z natury mają porowatą powierzchnię. Z tego powodu, mimo że bywają stabilne, suche oraz czyste, wymaga się nałożenia podkładu tynkarskiego.


Zalety gruntowania przed tynkowaniem

Preparaty służące do gruntowania mogą działać na podłoża w wieloraki sposób. Przede wszystkim zmniejszają bądź znacznie ograniczają nasiąkliwość, co oznacza między innymi to, że chronią powierzchnie przed nadmiernym wchłanianiem wody, poprawiają mrozoodporność i jednocześnie zwiększają zdolności termoizolacyjne budynków. Uniemożliwiają ponadto pojawienie się i rozwój pleśni, alg oraz grzybów. Dodatkowo zwiększają przyczepność tych powłok, które nakładane są na ścianę i zwiększają spoistość oraz utwardzają podłoże. Grunty mogą także zabezpieczać ściany przed rozwijaniem się wykwitów soli na powierzchniach różnego typu materiałów.

Zabierając się za gruntowanie istotne jest, aby dobrać odpowiednio rodzaj gruntów do podłoża. Inny rodzaj preparatu zaleca się do wykorzystania przy ścianach betonowych, a jeszcze inne – w przypadku wykonywania elewacji, na podłożach nasiąkliwych lub słabych.

Podkład pod tynk z zawartością piasku kwarcowego również zapobiega nadmiernej chłonności i zapewnia idealną przyczepność. Wzmacnia podłoża i wyrównuje ich kolorystykę. Dodatkowo, nadaje się idealnie do przygotowania ściany do nakładania kolejnych warstw oraz do fakturowania. W przypadku nakładania podkładu z piaskiem kwarcowym na elewacje, pozwala na zabezpieczenie nieotynkowanej powierzchni przed działaniem czynników atmosferycznych nawet przez pół roku. Zazwyczaj grunt z piaskiem kwarcowym można stosować wewnątrz i na zewnątrz budynków.


Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2018
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel