Pleśń na ścianie – przyczyny i przeciwdziałanie

2019-04-25
Pleśń na ścianie – przyczyny i przeciwdziałanie
Pleśń na ścianie – przyczyny i przeciwdziałanie

W Twoim domu pojawiła się pleśń na ścianie? Zmagasz się z problemem wysokiej wilgotności w budynku biurowym? Z tego artykułu dowiesz się, jakie są przyczyny powstawania pleśni w budynkach i co można zrobić, by temu przeciwdziałać. Zapraszamy do lektury!


Skąd się bierze pleśń na ścianie?

Do najczęstszych przyczyn pojawiania się pleśni na ścianie budynków należy brak odpowiedniej wentylacji pomieszczenia oraz zbyt duży poziom zawilgocenia. Wskutek nieprawidłowej cyrkulacji powietrza dochodzi do zwiększonej emisji pary wodnej, co sprzyja rozwijaniu się różnego rodzaju mikroorganizmów – np. grzybów lub pleśni.

Zarówno pleśń, jak i grzyby to organizmy, które charakteryzuje bardzo szybkie namnażanie. Wystarczy drobne zaniedbanie, by kolonia rozrosła się w zastraszającym tempie i objęła cały budynek. Substancje, które są wytwarzane przez kolonie mikroorganizmów, mogą być toksyczne i wpływać szkodliwie na układ nerwowy, układ oddechowy oraz immunologiczny osób przebywających w budynku. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jak temu zapobiec i zadbać o zdrowie domowników?

Pleśń na ścianie – jak jej zapobiec? Co można zrobić, by z nią walczyć?

Aby nie dopuścić do powstania pleśni w budynku, konieczne są przede wszystkim odpowiednie fachowe rozwiązania wentylacyjne oraz hydrauliczne. Usterki związane z połacią dachu oraz mostki termiczne to środowisko sprzyjające rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów, dlatego należy zadbać o te elementy już na etapie konstruowania budynku. Jeśli doszło do zawilgocenia budynku i rozwoju pleśni, jedynym sposobem, który pomoże raz na zawsze pozbyć się problemu, jest kompleksowe wysuszenie budynku.

Kluczowe jest połączenie dwóch metod - chemicznych oraz mechanicznych. W zwalczaniu pleśni pomocne są preparaty grzybobójcze, które ograniczają rozwój kolonii. Środki te nanosi się na ściany za pomocą wałka malarskiego lub pędzla. By zwalczyć mikroorganizmy, należy to robić kilkukrotnie, w różnych odstępach czasu.

Aby zlikwidować zawilgocenie i tym samym nie dopuścić do nawrotu plagi, warto także pomalować ściany budynku specjalnymi preparatami lub farbami, które ograniczają chłonność podłoża. Powszechnie stosowane w budownictwie środki takie jak np. BOLIX AZ COMPLEX, BOLIX PRO COMPLEX pomagają poprawić przyczepność podłoża, redukują jego pylistość, a także zabezpieczają przed działaniem wilgoci. Ich dużą zaletą jest transparentność, dzięki czemu warstwy preparatu pozostają niewidoczne na ścianach budynku i nie zaburzają jego wizualnej estetyki.


Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2019
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel