Grubość styropianu - jaka właściwa

2019-05-27
Grubość styropianu - jaka właściwa
Grubość styropianu - jaka właściwa

Jedną z najpopularniejszych metod ocieplania ścian jest zastosowanie specjalnych termoizolacyjnych materiałów, w tym wypadku dużym powodzeniem w dalszym ciągu cieszą się płyty styropianowe. Styropian zaliczany jest do grupy materiałów doskonale spełniających swoją rolę, jest on trwały, solidny, dodatkowo po mimo upływu lat zmianie nie ulegają jego właściwości. Przed przystąpieniem do ocieplania danej części budynku warto dowiedzieć się jaka grubość styropianu sprawdzi się najlepiej.


Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze styropianu?

Wszystko w tej kwestii uzasadnione jest tak naprawdę od spełnienia wyżej założonych standardów prawnych, odnoszących się do współczynnika przenikania ciepła określanego skrótem UC. Zewnętrzne ściany budynków ocieplamy styropianem o grubości od 5 cm do nawet 30 cm. grubość płyty styropianowej uzależniamy od grubości muru, o głębokości wnęk okiennych lub też od tego czy mamy do czynienia z nowym lub starym budownictwem.

Pamiętać należy o tym, że im mniejsza jest wartość współczynnika lambda (określa on parametry działania materiału izolacyjnego) tym wyższe są właściwości termiczne płyt styropianowych. Niestety nie zawsze można użyć dokładnie takiej grubości styropianu jakby się chciało. Bariery architektoniczne są jednym z powodów, dla których należy jakość materiału termoizolacyjnego przedłożyć nad jego grubość. W takich sytuacjach dużo tańszym rozwiązaniem niż przebudowa danej części ściany budowli będzie zastosowanie wyższej jakości droższego styropianu. Należy wiedzieć, że to nie grubość samego styropianu wpływa na optymalne utrzymanie ciepła, lecz jego właściwości termoizolacyjne. Te z kolei uzależnione są od materiałów użytych do jego produkcji.

Jaki styropian sprawdza się najlepiej?

Oprócz grubości materiału termoizolacyjnego ważny jest także rodzaj użytego styropiany. Im jakość wyższa tym rezultat zastosowania ocieplenia będzie o wiele lepszy. Jednym z najczęściej stosowanych rodzajów styropianu jest ten w kolorze szarym, którego skład wzbogacony jest m.in.: grafit. Dodatkowe składniki wpływają pozytywnie na funkcję termoizolacyjną - wzmacniają ją i intensyfikują, ale także barwią styropian na szary odcień.

Styropian wyróżnia się także niewielką wagą, niezależnie od wyboru jego grubości materiał termoizolacyjny jest lekki przez co bezpieczny dla ogólnej konstrukcji budynku np. bloki z tzw. wielkiej płyty i łatwy w montażu. Poprawnie zamocowany styropian jest w stanie wytrzymać nawet kilkadziesiąt lat, doskonale spełniając przy tym swoją rolę.


Pokaż więcej wpisów z Maj 2019
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel