Fuga – czym się kierować przy jej wyborze?

2018-10-19
Fuga – czym się kierować przy jej wyborze?
Fuga – czym się kierować przy jej wyborze?

Fugi nie tylko wpływają na estetyczny wygląd podłóg i ścian. Dobierając odpowiednią fugę, możemy również zadbać o dobre właściwości użytkowe danego pomieszczenia, w którym położymy płytki.


Jaka fuga jest najlepsza?

W sprzedaży znajdziemy szeroki wybór fug wielu marek. Zanim zdecydujemy się zakupić konkretny produkt, musimy wziąć pod uwagę to, w jakich warunkach będziemy użytkować fugę.

Jeśli chodzi o najbardziej popularny rodzaj fugi, to zdecydowanie na pierwszym miejscu plasuje się cementowa. Jest niezastąpiona jeśli chodzi o fugowanie niedużych płytek ceramicznych, bądź kamiennych układanych na nieodkształcającym się podłożu w pomieszczeniu, głównie na ścianach. Jeżeli zdajemy sobie sprawę z tego, że fuga będzie mieć częsty kontakt z wodą, bądź z silnie oddziałującymi środkami czyszczącymi, wtedy należy zdecydować się na inny rodzaj fugi. Ta bowiem będzie się z czasem wypłukiwać, bądź też mogą pojawić się na niej przebarwienia i wykwity.

By mieć pewność, że nie dojdzie do takiej sytuacji, warto zdecydować się na nieco droższe fugi epoksydowe , które są znacznie odporniejsze od cementowych. Można je stosować w strefach mokrych, a także wszędzie tam, gdzie płytki będą mieć stały kontakt ze środkami chemicznymi, a więc na przykład w basenach. Fugi te nie pochłaniają pary wodnej, czy innych substancji, dlatego się nie przebarwiają i łatwo można je wyczyścić. Można więc nimi z powodzeniem zafugować płytki ceramiczne, które znajdują się na blacie kuchennym, czy na podłodze.

Jeśli chcemy użytkować płytki w szczególnie trudnych warunkach, takich jak trwałe zawilgocenie, znaczne obciążenie, bądź obecność substancji chemicznych, możemy zdecydować się wówczas na fugi cementowo-epoksydowe. Doskonale sprawdzają się wtedy, gdy chcemy zafugować płytki znajdujące się w pobliżu prysznica, czy w basenie. Sprawdzają się zarówno w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz. Cechą charakterystyczną tych fug jest duża odporność na ścieranie, dlatego zadają się do wypełniania szczelin między płytkami kładzionymi w wiatrołapie, w holu, a nawet w garażu.

W przypadku, gdy chcemy mieć pewność, że fuga będzie odporna na uszkodzenie, zawilgocenie, na działanie środków czystości, warto zdecydować się na tę na bazie cementów z dodatkiem tworzyw sztucznych. Jest ona nie tylko najbardziej odporna, ale również i bardziej uniwersalna. Możemy nią wypełnić tak cienkie, jak i grube szczeliny między płytkami ceramicznymi i kamiennymi wewnątrz i poza budynkiem, zwłaszcza tych układanych na podłożach odkształcających się, bądź na ogrzewaniu podłogowym.


Pokaż więcej wpisów z Październik 2018
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel