Farba akrylowa czy lateksowa - którą wybrać?

2018-12-19
Farba akrylowa czy lateksowa - którą wybrać?
Farba akrylowa czy lateksowa - którą wybrać?

Ładne wnętrze to nie tylko estetyczny dobór przedmiotów, lecz także dobrze pomalowane ściany. Pomieszczenie, któremu brak tła w postaci odpowiedniego koloru - jest niedokończone, martwe i nijakie. Właściwy i precyzyjny design funduje nam nie tylko zestawienie mebli i tekstyliów, lecz przede wszystkim kompletna kompozycja barw. Dobrze, gdy farba jest nie tylko zespolona kolorystycznie z wnętrzem, lecz także nałożona w sposób dokładny i estetyczny.


Nowoczesne rodzaje farb na ścianę

Pigmenty wzbogacone o tworzywa sztuczne to rozwiązanie, które pojawiło się dopiero w połowie XX wieku. Dodatek żywic akrylowych nadał farbom zupełnie nowe właściwości. Syntetyczna masa, która stanowi komponent nowoczesnych substancji do malowania, pozwala na pokrywanie ścian zarówno w celach dekoracyjnych, jak i ochronnych. Żywice poliakrylowe rozprowadzają pigment na płaszczyźnie w sposób równomierny. Świetnie kryją każdy podkład: betonowy, z cegły czy drewniany. Już po pierwszym nałożeniu eliminują efekt transparentności czy mieszania barw. Dzięki odpowiednio dobranym składnikom chemicznym współczesne barwy znakomicie i długotrwałe przylegają do ścian, a oprócz tego są odporne na ścieranie i wszelkie zabrudzenia.

Farba akrylowa i lateksowa - czym się różnią

Choć oba rodzaje nowoczesnych farb wytworzono na tej samej bazie - farba lateksowa posiada większą zawartość tworzyw sztucznych. Taki skład czyni ją bardziej odporną na działanie czynników zewnętrznych, mniej absorbująca plamy oraz wilgoć. Specjalny dodatek jakim jest srebro, nadaje jej właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Dzięki takim składnikom tzw. lateks jest doskonałym pokryciem dla ścian w miejscach o dużej wilgotności i ryzyku nadmiernej eksploatacji. Każdy, kto chce mieć czystą kuchnię, przedpokój lub łazienkę - powinien decydować się na malowanie ścian substancją gwarantującą odporność na brud i ułatwiająca dbanie o higienę. Farby lateksowe lepiej sprawdzają się w pomieszczeniach, które szczególnie narażone są na ubrudzenia itp. W pokojach mieszkalnych czy pomieszczeniach wizytowych nie musimy ich stosować. Reasumując, do pomieszczeń, w których ściany nie są narażone na kontakt z wilgocią, zabrudzeniami czy otarciami. Farby akrylowe i lateksowe są bezwonne. Farby lateksowe to w obu wypadkach lepszy wybór.

Co wybrać?

Zarówno farby akrylowe, jak i lateksowe cechuje mnóstwo użytecznych zalet. Oba rodzaje posiadają intensywne i atrakcyjne kolory, znakomicie kryją różnorodne powierzchnie, są bezwonne i szybko wysychają. Farby dostępne są w różnych stopniach połysku. Warto zaznaczyć, że farby akrylowe nadają się na ściany i sufity, które nie będą mocno eksploatowane.


Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2018
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel